עדויות

סאשה לוט

הנערה הראשונה שחגגה בת מצווה בכותל עם ספר תורה

"בהתחלה חששתי אבל ברגע שהטקס התחיל נרגעתי ובדיעבד זה היה יום מאד מרגש ומיוחד. נהניתי מאד."

אלינה ברנר

הרבה סוזן סילברמן

על מעורבות נשות הכותל בבת המצווה של הבת שלה

"בעלי ואני הקדשנו זמן בניסיון לדמיין את מעמד הר סיני – הטקס שבו בני ישראל קיבלו את התורה. עכשיו שבתי מוצאת את מקומה כפמיניסטית וכיהודייה, היא לוקחת חלק במעמד הר סיני ובפרשנות של המסורת. כולנו היינו בסיני, וכולנו שמענו את קול אלוקים בדרכים שונות."

דבורה לף

הנערה הראשונה שחגגה בת מצווה בכותל , 2013

"הייתי נרגשת מאד ושמחה שאני חוגגת בת מצווה עם נשות הכותל, בכותל עצמו, במיוחד לאור העובדה ששום נערה אחרת לא זכתה לחגוג כך לפניי".

אלינה ברנר

אלינה ברנר

נועה ברנר

אלינה ברנר, אמא של נועה כותבת:
רציתי להודות לך ולכל ההנהגה של נשות הכותל על ההזדמנות שנתתן לנו שנועה תעלה לתורה בכותל. החוויה היתה מרגשת וסוחפת. המקום קדוש ויצרתם חיבור עז בין משפחתי, מעגל הנשים והמקום.
זו הפעם השנייה שאנו חוגגות עימכן. דנה עלתה לתורה לפני שנה.
גם לפני שנה היו קריאות בוז לדנה והיא בגבורה קראה בקול גדול. השנה קריאות הבוז השתדרגו, משרוקיות הופיעו והדציבלים עלו. למרות רעש הרקע, נועה קראה בקול גדול בתורה והפכה את הקריאה בתורה לעיקר ואת קריאות הבוז לטפל.
אנו מנסים לחנך את ילדינו לסבלנות ולסובלנות. כל מי שבא להתנגד - צר עולמו וליבו מלא שנאה. לצערי יודעים אנו למה עלולה שנאת אחים להביא, לחורבן. אני תקווה כי יבינו השורקים למיניהם כי דרכינו אחת, אמונתנו אחת וכי עם אחד אנו. הכותל הוא של כולנו, נשים וגברים כאחד ואין במקורות שום איסור על קריאה בתורה של נשים ושל עלייה לתורה של נשים בכותל.
אנו מנסים לחנך את ילדינו לדעת שיש להם אפשרות בחירה בחיים. הבחירה לעלות לתורה היתה של בנותנו. בזכות נשות הכותל בחירה טבעית זו התאפשרה. כפי שבנים עולים לתורה בכותל, בנותינו גם רצו ערך מוסף לחגיגות בת המצווה, נוסף על המסיבה לחברים ולמשפחה, של עלייה לירושלים בירתנו ועלייה לתורה בכותל המערבי הקדוש.
אני תקווה שכאשר בנינו יעלו לתורה נזכה בנותי ואני לעמוד עימם ביחד עם אביהם ברחבה מיועדת בכותל למשפחות.
תודה על ההזדמנות ועל אפשרות הבחירה.
אלינה ברנר

דילוג לתוכן