לראשונה: נשים הדליקו וברכו על נרות חנוכה בעזרת נשים‎

דצמבר 18 2014

למרות סירובו של רב הכותל לאפשר הצבת חנוכיה גדולה וחגיגית גם בעזרת הנשים, ולמרות ההוראה שלו למנוע מנשות הכותל הכנסת חנוכיות אישיות, קיימו נשות הכותל, את מצוות הדלקת נר שלישי של חנוכה עם עשרות חנוכיות קטנות ובהשתתפותן של למעלה מ- 120 נשים.

לראשונה בהיסטוריה של הכותל, הודלקו עשרות חנוכיות בעזרת הנשים, שהאירו את החושך שגזר עליהן רב הכותל.

הרבה סוזן סילברמן, שהגיעה עם בני משפחתה ועם שתיים מאחיותיה, הקומיקאית שרה סילברמן והשחקנית לורה סילברמן, הובילו את ברכת “שהחיינו” על הפעם הראשונה שנשים מדליקות חנוכיות בעזרת הנשים.

התכבדו בהדלקת הנרות גם חברות הכנסת מיכל רוזין ותמר זנדברג, שמלוות את נשות הכותל לאורך המאבק.

ח”כ מיכל רוזין, (מרצ): “שמחתי להצטרף שוב לנשות הכותל להדלקת נר שלישי של חנוכה;, על הניסים, שלא תמיד צריך לחכות להם, אלא לפעמים שווה להיאבק ולחולל אותם בעצמנו; ועל הנפלאות – הלא הן נשות הכותל שממשיכות לעורר בי השראה בזכות מאבקן הנחוש והצודק, שהוא חלק מהמאבק של כולנו לשוויון מגדרי ולפלורליזם”.

ח”כ תמר זנדברג (מרצ): “היה מרגש להדליק נר עם הנשים מעוררות ההשראה האלה, חבל שהדלקת נר חנוכה הופכת למאבק, אבל זה מאבק שאני גאה להיות שותפה בו”.

ענת הופמן, יו”ר נשות הכותל, אמרה היום: “גזירות רב הכותל צפויות כמו גזירות אנטיוכוס. פקודת היום שלו, כשמדובר בנשים, היא תמיד לא ולא ולא. הגיעה העת לקחת ממנו את המפתחות לכותל המערבי. הכותל שייך לכל אחד ואחת מאיתנו, ולכולנו עומדת הזכות להדלקת נרות חנוכה.

“הקומיקאית היהודיה, שרה סילברמן, שכיבדה אותנו בנוכחותה, זיהתה בוודאי את ההיבטים הקומיים באירוע; החל מהחרמת החנוכיות בעמדות הבידוק, דרך נציג המשטרה שעקב אחרינו במצלמתו מגשר המוגרבים וכלה ברב הכותל שאצלו רק גברים זכאים להתכבד במצוות הדלקת הנרות, והנשים צריכות לטפס על כסאות פלסטיק כדי לצפות בו ובאורחיו”.

Skip to content