נשות הכותל משיקות קמפיין ראשון מסוגו המעודד נערות לחגוג טקס בת מצווה בכותל

אוקטובר 13 2014

“זאת התורה. עכשיו תורי”

“אמא, גם אני רוצה לחגוג בת מצווה בכותל”

הקמפיין יוצג על גבי אוטובוסים ברחבי ירושלים

החל מהבוקר (יום ב’) יעלה בירושלים קמפיין, ביוזמת נשות הכותל, המעודד נערות לחגוג בת מצווה בכותל. על גבי אוטובוסים ברחבי ירושלים יודבקו פוסטרים ועליהם הסיסמאות: “זאת התורה. עכשיו תורי.” ו”אמא, גם אני רוצה לחגוג בת מצווה בכותל”.

מדובר בקמפיין ראשון מסוגו בהשתתפות ארבע נערות ישראליות – סשה, עלמא, דבורה ואשירה. הנערות, בגילאי 11 עד 14, מצולמות בכותל המערבי, כשהן עטופות בטלית ומחזיקות ספר תורה.

הקמפיין פונה בעיקר לנערות ואמהות, ומזמין אותן לחגוג בת מצווה כהלכתה, בטקס משמעותי עם חיבור למסורת היהודית.

במסגרת הקמפיין מבקשות נשות הכותל להעלות לסדר היום הציבורי את מרכזיותה של הקריאה בתורה, במסגרת התפילה היהודית, מחד; ואת האפליה המכוונת, מצד רב הכותל, הפוגעת בחופש התפילה לנשים בכותל, מאידך.

לדברי עו”ד ריקי שפירא, חברת הנהלת נשות הכותל, “החל מה- 25 באפריל 2013 לנשות הכותל יש את הזכות החוקית להתפלל באופן חופשי לפי מנהגן, הכולל גם קריאה בספר תורה, וזאת מתוקף פסיקת בית המשפט המחוזי, שזכתה לשם פס”ד (משה) סובל”.

לזלי זקס, מנכ”לית נשות הכותל, אמרה: “בעוד שתעשיית בר המצווה לבנים בכותל משגשגת, בעידודו של רב הכותל, הרי שאין אפשרות לערוך טקס מקביל לבנות. ההפך הוא הנכון: רב הכותל פועל באופן אקטיבי, תוך שימוש לרעה בסמכותו, כדי למנוע קריאה בתורה בעזרת הנשים”.

אביגיל אנטמן, חברת הנהלת נשות הכותל, ציינה כי “התורה ניתנה במעמד הר סיני לכל עם ישראל, לרבות לנשים. אנחנו נאבקות על המובן מאליו, על הקריאה בספר התורה(!) שזה הדבר הבסיסי ביותר בתפילה היהודית. מדובר בזכות היסטורית, דתית, רוחנית ותרבותית, שניתנה לכל עם ישראל, כולל לנשות ישראל.

“למנוע מנשים את הגישה לספר התורה נוגדת הן את ההלכה היהודית והן את חופש הדת, ואין לה מקום במדינה דמוקרטית”.

קמפיין בנות המצווה יופיע במהלך השבועיים הקרובים על גבי אוטובוסים ברחבי העיר, והחיבור עם חג שמחת תורה, מציינות נשות הכותל, אינו מקרי.

נשות הכותל הודיעו כי החל מראש חודש חשון יאבקו על זכותן לקרוא בספר התורה בכותל.

ראש חודש חשון יצוין ביום שישי ה- 24 באוקטובר בשעה 07:00 בבוקר, בעזרת נשים בכותל המערבי. הציבור מוזמן!

לעיתונאים בלבד: אושרת בן שמשון 0522631444

Skip to content